Eko-Okullara Hoşgeldiniz

Eko-Okullar Nedir ?

Eko-Okullar Programı, okul öncesi ile ilk ve orta okullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar.

Üye Girişi (Mevcut Üyeler İçin)

Şifrenizi mi unuttunuz ?

Üye değil misiniz?

Siz de okulunuzu internet sitemize üye yaparak Eko-Okullar Programı'na dahil edebilir, okulunuz için Yeşil Bayrak almaya hak kazanabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız


Yeşil Bayrak Ödülü Başvurusu

 

Kimler Başvurabilir

Öncelikle, başvuru yapacak okulların iki eğitim öğretim yılına ait tüm dokümanlarını (eylem planları, dönem sonu raporları ve yıllık katılım paylarını) eksiksiz ve zamanında göndermiş olmaları gerekmektedir. Belgesi eksik olan okulların başvuruları kabul edilmemektedir. Bu kapsamda başvuru yapan her bir okulun Eko-Okullar internet sayfasında yer alan okul profillerinde son 2 seneye (2019-2020 ve 2020-2021) ait 2 adet katılım payı, 2 adet eylem planı ve 3 adet dönem sonu raporu bölümünün altında "Yeşil Tik" işaretinin bulunması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan okullar okul profillerine giriş yaparak belgelerinin tam olup olmadığını kontrol edebilirler.

Önemli Not: Belgesi ulusal koordinasyon tarafından incelenip, düzenleme - revize konusunda geri dönüt alan okullar, bu düzenlemeyi yapmadıkları taktirde Yeşil Bayrak başvurusunda bulunamazlar.

Ödüle başvurmak için okulların en az iki eğitim öğretim yılı başından beri programda yer almaları ve aynı konuyu işliyor olmaları gereklidir. Bu süre, öğretmenlerin ve öğrencilerin programa adapte olması, çalışmalarını tamamlaması ve çevrelerini bilinçlendirmeleri için gereklidir. 

Programın 7 adımını başarıyla gerçekleştirdiğine inanan Eko-Okullar Yeşil Bayrak Ödül başvurusu yapabilirler. 

Not: İçerisinde bulunduğumuz eğitim-öğretim yılının (2020–2021) ikinci döneminde Yeşil Bayrak Ödül başvurusunda bulunabilecek kurumlar;

-  Programımız kapsamında 2019–2020 eğitim-öğretim yılı itibari ile çalışmaya başlamış olan ve ilk kez ödül başvurusunda bulunacak Eko-Okullarımız,

-  2018-2019 eğitim-öğretim yılı sonunda Yeşil Bayrak almış olup bu sene ödül yenileme için başvuracak olan Eko-Okullarımızdır.

Başvuru Nasıl Yapılır?
1)   Ön Başvuru Formu

Ön başvuru internet sayfamızdan yapılmalıdır (Okul ziyaretleri konusundaki programımızı sağlıklı yapabilmemiz için gerekli olan bu form, 8 Şubat - 5 Mart tarihleri arasında gönderilebilir.)

İnternet sayfamızda yer alan "Yeşil Bayrak Ön Başvuru Formu”nun doldurularak internet üzerinden gönderilmesi gerekmektedir. Ön başvuru formu için tıklayınız.

 Online başvuru tek başına yeterli değildir. Aşağıda yer alan "Yeşil Bayrak Başvuru Dosyası"nın da mutlaka kargo ile gönderilmesi gerekmektedir. 

2)   Yeşil Bayrak Başvuru Dosyası 

Başvuru dosyası, içerisinde soruların cevaplarının bulunduğu word dokümanı( bu dökümana bu sayfanın en alt kısmından ulaşabilirsiniz) ve fotoğrafların yer aldığı CD'dir.

Başvuru için hazırlanmış olan sorular Eko-Okullar Programı’nın yürütülmesinde temel olan “7 Adım”ı içerecek şekilde hazırlanmıştır. Bu kapsamda sorulara ayrıntılı cevaplar verilmesi Yeşil Bayrak süreci ve çalışmaların genel kapsamda görülebilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Başvuruların her bir okul adına ayrı ayrı olacak şekilde yapılması gerekmektedir. Tüm kademeler adına (anaokulu-ilkokul-ortaokul) bayrak başvurusunda bulunacak bir okulun her kademe için ayrı başvuru dosyaları (ve içeriği) oluşturup göndermesi gerekmektedir.

Yeşil Bayrak Ödül Başvuru sorularının cevaplarını içeren word dokümanı 2 kopya şeklinde hazırlanıp orijinal dosyanın okul idaresinde bulunması, diğerinin ise Vakfımıza gönderilmesi gerekmektedir. İstenirse dosya daha fazla sayıda hazırlanıp zümrelerin arşivinde de yer alabilir.

Gönderilecek CD'nin içeriği düzgün ve anlaşılır şekilde hazırlanmalıdır. Dosya içeriğine göre CD’deki klasörler belirlenerek düzenli bir arşiv olması gerekmektedir. Cevaplanması beklenen 8 sorumuz için fotoğraflar 8 klasör halinde düzenlenebilir. Örneğin; “Klasör 1: Eko-Okullar Komitelerinin Kurulması” şeklinde isimlendirilen bir dosya içerisinde bu alandaki sorular ile ilgili olan fotoğraflar yer alabilir. (Fotoğrafların orijinal hallerinin elimizde bulunabilmesi açısından yukarıda belirtilen şekilde içeriği düzenli bir cd ile fotoğrafların gönderilmesi tercih edilmektedir. Fotoğrafların çıktı olarak gönderilmesi çok zorunlu olmadığı sürece istenmemektedir. Çalışmalar ile ilgili tüm fotoğrafların değil, bizlere fikir verebilecek  fotoğrafların gönderilmesi tercih edilmektedir. )

** Lütfen elinizde olan tüm fotoğraf ve kaynakları düzenlemeden olduğu gibi göndermeyiniz. Dosyanızın istenilen özelliklerde  olmasına lütfen dikkat ediniz.

** Soruların cevaplarını içerecek şekilde hazırlanan word dokümanı da cd'nin içerisinde gönderilmelidir. Başvuru için hazırlanan bu word dokümanı imzalı bir şekilde okulunuzda bulunan Eko-Okullar klasörü içerisinde de yer almalıdır.

Son başvuru 5 Mart'tır. Daha sonra gönderilen kargolar kesinlikle kabul edilmeyip geri gönderilmektedir. (5 Mart 2021 Cuma dosyanın kargoya verilmesi için son gündür!)

İki yıla ait Eylem Planı ve Raporlarınızın yeniden bizlere gönderilmesine gerek yoktur. (Plan ve raporlarınız arşivimizde zaten mevcuttur ve yıl içerisinde incelenmiştir. Ancak bunların okulda tutacağınız dosyanızın içerisinde yer alması önem taşımaktadır. )

YEŞİL BAYRAK BAŞVURU DOSYASI İÇERİĞİNDE YER ALAN SORULARI FORM HALİNDE İNDİRMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ. 

Önemli Not :  Eko-Okullar programı kapsamında bize iletmiş olduğunuz her fotoğraf Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ve FEE tarafından basılı doküman ve online olarak kullanılabilecektir. Fotoğraflarının kullanılmasını istemeyen okullarımızın bu durumu bizlere bildirmelerini önemle rica ederiz.

Başvuru Dosyasının Gönderileceği Adres Bilgileri: 

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (Eko-Okullar Programı)

Mutlukent Mah. 2026 Sok. No:3 Beysukent / ANKARA

Yeşil Bayrak Yenileme Nasıl Yapılır?

İki yıllık çalışma süresinin ardından Yeşil Bayrak almaya hak kazanan okullarımızın bayraklarının yıpranması, yırtılması vb. durumlarda okullar ekstra Yeşil Bayrak talep edebilirler.

Her okul bir yıl içerisinde yalnızca bir ekstra Yeşil Bayrak talep edebilir. Yeşil Bayrak ücreti 29.50TL olup; ücret banka hesap numaramıza yatırılarak dekontu ekookullar@turcev.org.tr adresine gönderildiği taktirde aynı gün içerisinde karşı ödemeli olarak kargoya verilmektedir.

Yeşil Bayrağı hak eden her bir okulun bayraklarını 2 yıl boyunca asma hakkı mevcuttur. Söz konusu 2 yıllık süreyi geçiren ya da Yeşil Bayrak ödülünü hiç haketmemiş olan okullar bayrak talep edemezler.