Eko-Okullara Hoşgeldiniz

Eko-Okullar Nedir ?

Eko-Okullar Programı, okul öncesi ile ilk ve orta okullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar.

Üye Girişi (Mevcut Üyeler İçin)

Şifrenizi mi unuttunuz ?

Üye değil misiniz?

Siz de okulunuzu internet sitemize üye yaparak Eko-Okullar Programı'na dahil edebilir, okulunuz için Yeşil Bayrak almaya hak kazanabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız


GAIA 20:30 Biyoçeşitlilik Kampanyası

 

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education, FEE) doğa koruma prensiplerini yayma ve öğrencileri, öğretmenleri, velileri ve toplumu doğal yaşamı destekleme-koruma konusunda aktif rol almaları için yönlendirme amacıyla GAIA 20:30 Biyoçeşitlilik Kampanyası’nı başlattı.

Birleşmiş Milletler Ekosistem Restorasyonu On Yılı ile uyumlu olan ve #NesillerRestorasyonu (#GenerationRestoration) nun iletişim hedeflerini yakın bir şekilde takip eden Kampanya kapsamında Eylül 2021-Haziran 2022 dönemleri arasında bir dizi aktivite gerçekleştirilecektir:

1) Ders Planı Yarışması (14 Eylül 2021 - 14 Ocak 2022)

GAIA 2030 Biyoçeşitlilik Kampanyası aktivitelerinden ilki, öğretmenlere yönelik olarak düzenlenen biyoçeşitlilik konulu Ders Planı Yarışması.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Ders planı şablonuna ulaşmak için tıklayınız.

Hazırlanan planların ekookullar@turcev.org.tr adresine iletilmesi için son tarih 14 Ocak Cuma 17:30’dur.

2) Çevrimiçi Meydan Okuma (14 Eylül 2021 - 1 Ekim 2021)

Biyoçeşitlilik konusuna ilgi duyuyor musunuz?

İstilacı türler, polen taşıyıcılar, ağaçlar ve doğal çevre hakkında bildiklerinizi ve bilmediklerinizi bulabilirsiniz! İnstagram, facebook ve internet sayfalarımız aracılığı ile katılım sağlayabileceğiniz bu testin amacı katılımcıların biyoçeşitlilik ve biyoçeşitlilik kaybı hakkındaki farkındalığını arttırmak.

Teste başla!

3) #SpottingNature Meydan Okuması (1 Kasım 2021 - 1 Aralık 2021)

Doğadan sevdiğiniz bir görüntüyü kısa videoya çekip (60 saniyeden kısa) ya da fotoğraflayıp o alanın ilginç bir özelliğini (barındırdığı türler, o bölge ile ilgili ekosistem restorasyonu insiyatifi-çabaları vb.) anlatan bir açıklama ile instagram ya da facebookta paylaşın!

En az 3 kişiye meydan okuyun!

Paylaşımınızda #SpottingNature #GenerationRestoration #GAIA2030  başlıklarını kullanıp @ecoschoolsint ve @ekookullarturkiye hesaplarını etiketleyin!

4) İyi Örnekler Yarışması (14 Şubat 2022 - 15 Nisan 2022)

Yarışma kapsamında katılımcı okullar tarafından hazırlanacak “iyi örnek” çalışmasının;

• Okul bahçeleri, parklar, yeşil alanlar gibi yerlerdeki ormanların-doğal alanların korunması,

• Kıyı alanlarının sürdürülebilir yönetimi,

• Polen taşıyıcıların ve böceklerin yok oluşu ile mücadele,

• İstilacı türler ve bu türler ile mücadele konusunda farkındalık yaratma hedeflerinden birini ya da birkaçını içermesi gerekmektedir.

 

Yukarıda belirtilen hedefleri içeren çalışmanızı Best Practice Competition — Learning about Forests (leaf.global) linkinde yer alan "Best Practice template” başlıklı formu doldurup yine aynı sayfada yer alan “Submission Formbölümüne yükleyerek uluslararası koordinasyona sunabilirsiniz.

Çalışmaların sayfaya yüklenmesi için belirlenen son gün 15 Nisan 2022 olup, yarışma dili İngilizcedir. Her okul yarışmaya en fazla 1 (bir) proje/hikaye ile katılabilir.

İlk 3’e giren “iyi örnek” uluslararası koordinasyon (FEE, Foundation for Environmental Education) tarafından sertifika ile ödüllendirilecek ve FEE bültenleri ve sosyal medya sayfalarında paylaşılacaktır.

5) #SpottingNature Meydan Okuması (1 Mayıs 2022 - 31 Haziran 2022)

Doğadan sevdiğiniz bir görüntüyü kısa videoya çekip (60 saniyeden kısa) ya da fotoğraflayıp o alanın ilginç bir özelliğini (barındırdığı türler, o bölge ile ilgili ekosistem restorasyonu insiyatifi-çabaları vb.) anlatan bir açıklama ile instagram ya da facebookta paylaşın!

En az 3 kişiye meydan okuyup onların da ilgili özellikteki paylaşımları yapmasını sağlayın!

Paylaşımınızda #SpottingNature #GenerationRestoration #GAIA2030  başlıklarını kullanıp @ecoschoolsint ve @ekookullarturkiye hesaplarını etiketleyin!